Psikoteknik

Psikoteknik Nedir, Psikoteknik Raporu Nedir?

Psikoteknik Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ve denetiminde olan ruhsatlı kurumlar tarafından kişinin bedensel ve psikolojik durumunun sürücülük yapmaya elverişli olduğunu ölçen; psikoteknik cihazının eşliğinde yapılan; 1 saat süren test ve bu test sonucunda verilen rapordur. Ayrıca, psikoteknik sürücülerin refleks, dikkat, konsantrasyon, hafıza gücünü ölçen kompleks bir testtir. Sürekli dikkat, seçici dikkat, görsel bellek, koordinasyon, tahmin, tepki hızı, trafik hata ve ihlallerini bulma gibi kişinin bilişsel ve psiko-motor özelliklerini ölçen 10 test ve ilaveten kişilik ve sürücü davranışlarını ölçen testlerden oluşur.  En az 1 saat süren bu test kişinin anlama, kavrama ve muhakeme etme yetisine göre farklı sürelerde tamamlanır. Tamamlanan testin sonunda yeterli veya yetersiz olarak bir sonuç alınır. Cihaz çıktısının sonucuna göre yetkili psikoloğun oluşturduğu rapor eşliğinde psikiyatri uzmanının da onayından sonra e-devlet üzerinden psiko-teknik raporu oluşmuş olur.

Psikoteknik Cihazı

  • Yeni yönetmeliğe %100 uygun olan cihazımız aynı zamanda Türkiye’de en çok tercih edilen ve de en çok kullanılan test cihazıdır.
  • Norm değerleri, Türk sürücülerinden toplanan verilerden oluşturulmuştur.
  • Sistemde zihinsel ve psikomotor becerileri ölçen ve güvenli sürücülük davranışlarını, alışkanlıklarını ve kişilik özelliklerini ölçen bir “Kişilik-Güvenlik Bataryası” bulunmaktadır.

Psikoteknik Kimler İçin Zorunlu?

1 Aralık 2019’dan itibaren Ticari yük, eşya ile yolcu taşımacılığı yapan , hız ve alkolden ehliyetine el konulan sürücülerin bedeni ve psikolojik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren “Psikoteknik Raporu” alma zorunluluğu bulunmaktadır

Kimler Psikoteknik Almalıdır?

• Uluslar arası ve yurtiçi yük taşıyanlar
• Uluslar arası ve yurtiçi yolcu taşıyanlar
• Hız aşımı nedeniyle ehliyeti alınan sürücüler
• Alkol kullanım nedeniyle ehliyeti alınan sürücüler
• 100 ceza puanını dolduran sürücüler

Alkolden ehliyetimi kaptırdım?

Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Sürücünün geriye doğru 5 yıl içinde 3 ve 3 ten fazla alkol kullandığı tespit edilenler)

100 ceza puanımı doldurdum?

100 ceza puanını ilk defa dolduranlar (ehliyetini 2 ay kaptıranlar) Sürücü Kurslarında 35 saatlik Trafik ve Çevre Bilgisi Eğitimlerine katılmak zorundadır. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ikinci defa dolduranlar (ehliyetini 4 ay kaptıranlar) ise Psiko-teknik muayeneden geçerek süre bitiminde ehliyetlerini geri alabilirler.

Psikoteknik Raporu Yasalmıdır?

Psikoteknik Değerlendirme yapabilmek üzere: 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile uygulama açısından ( T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ) bununla bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca yapılan uygulamalara KANUNİ ve YASAL uygulamadır.

Psikoteknik Raporu Kaç Yıl Geçerli?

5 (beş) yıl süre ile geçerlidir. Bu süre dolduktan sonra tekrar bu rapordan almaları gerekmektedir. Merkezimizden psikoteknik raporu alan sürücülerin rapor tarihi dolmadan 15 gün önceden hatırlatma yapılmaktadır.

Testler

× WhatsApp